Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Fałszował zezwolenia na pracę dla cudzoziemców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Fałszował zezwolenia na pracę dla cudzoziemców

Autor : Ewelina Szczepańska
21.03.2018

Funkcjonariusze z Placówki SG w Kłodzku zatrzymali w Warszawie obywatela Ukrainy, który fałszował zezwolenia na pracę dla cudzoziemców, wydawane przez urzędy wojewódzkie. Zabezpieczono umowy, faktury, laptopy, telefony komórkowe, karty sim oraz gotówkę. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat ośmiu.

Zatrzymanie cudzoziemca ma związek z rozbiciem, pod koniec 2017 roku, grupy przestępczej, trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski. Szacuje się, że na podstawie sfałszowanych dokumentów, w okresie niecałych dwóch lat, firmy zarejestrowały blisko 700 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz uzyskały ponad 100 rocznych zezwoleń na pracę typu A i kilkadziesiąt kart pobytu.

W ramach prowadzonego śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Dzierżoniowie, funkcjonariusze SG zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, który fałszował zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Ujawniono umowy, faktury i druki świadczące o prowadzonym procederze, a także telefony, komputery oraz gotówkę. Do fałszowania dokumentów wykorzystywano podrobione pieczęcie Wojewody Dolnośląskiego oraz inspektora tego urzędu. Dokumenty były potrzebne cudzoziemcom do uzyskania wizy, która uprawniałaby ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Cudzoziemcowi przedstawiono zarzuty oszustwa i fałszowania dokumentów. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. 

W dotychczasowym śledztwie zatrzymano pięć osób. Zarzuty przedstawiono sześciu osobom w wieku 24-53 lata. Sprawa jest rozwojowa. Możliwe są dalsze zatrzymania.

zdj. Nadodrzański OSG

 
do góry